Ze wszystkich instrumentów perkusyjnych to właśnie tamburyno należy do jednego z najbardziej popularnych należących do tej grupy. Duża część osób miała już kontakt z tym instrumentem w przedszkolu, gdzie instrument ten często wykorzystywany był między innymi podczas zajęć muzycznych takich jak rytmika. Pomimo jego bardzo prostej budowy charakteryzuje się on niezwykle ciekawym brzmieniem, które jest bardzo często wykorzystywany w różnego rodzaju gatunkach muzyki rozrywkowej, ludowej a nawet klasycznej.
Budowa tamburynu i zasada jego działania
Tamburyn bez względu czy jest konstruowany dla najmłodszych czy dla dorosłych ma taką samą budowę. Zbudowany jest z obręczy drewnianej lub z jakiegoś tworzywa sztucznego, w której to zamontowane są metalowe podwójne blaszane talerzyki. W zależności od jakości zamontowanych talerzyków, to z jakiego materiału zostały wykonane, takiego możemy się spodziewać brzmienia. Zasada działania jest prosta: potrząsając instrumentem podwójne blaszane talerzyki uderzają o siebie wydając przy tym charakterystyczne brzmienie. Oczywiście to, że zasada działania jest prosta wcale nie oznacza, że jest prosto na tym dobrze i prawidłowo grać. Technik gry jest co najmniej kilka, a taka standardowa najbardziej znana polega na bezpośrednim uderzeniu tamburyna ręką lub inną dowolną część ciała. Kolejna technika polega na wstrząsaniu instrumentem, która przejawia się tym, że wykonujemy szybkie gwałtowne i zarazem krótkie ruchy nadgarstkiem. Ważną zasadą podczas wydobywania dźwięku z tamburyna jest przyjęcie odpowiedniej taktyki, którą opanowujemy do perfekcji. Tamburyno ma za zadanie dać zarówno odpowiednie tło muzyczne jak i nadać odpowiedni puls rytmiczny. Tu ważne jest byśmy umieli odpowiednio akcentować nie zatracając przy tym stałości i płynności granego pulsu. Tamburyno występuje również pod nazwą bębenka baskijskiego, choć tu na obręczy oprócz wmontowanych blaszek, mamy też naciągniętą membranę.
Zastosowanie tamburyna
Tamburyna mają bardzo szerokie zastosowanie zarówno w muzyce, gdzie są wykorzystywane w różnych gatunkach muzycznych jak również bardzo często zakupywane są przez placówki oświatowe w celach edukacyjnych. W muzyce najczęściej możemy spotkać tamburyno w muzyce etnicznej: cygańskiej, żydowskiej, arabskiej czy hiszpańskiej. Często tamburyn wykorzystywany jest przy różnego rodzaju zabawach oraz muzyce biesiadnej.
Jak dokonać wyboru tamburyna?
Jeżeli tamburyno ma być użytkowane przez dziecko to ważne jest, by było one odpowiedniego rozmiaru. Dla tych najmłodszych dzieci najlepiej wybrać tamburyno małe i lekkie. Zespoły muzyczne i artyści występujący na scenie już sami najlepiej będą wiedzieli jakiego brzmienia i efektu oczekują od tego instrumentu. Najlepszym sposobem na znalezienie tego odpowiedniego jest wizyta w sklepie muzycznym i przetestowanie kilku modeli. Są też modele, które mogą być specjalnie montowane na statywach i być wykorzystywane między innymi przez perkusistów grających na zestawach.
Podsumowanie
Tamburyno należy do tych instrumentów, od których można też rozpocząć swoją przygodę muzyczną z rytmem. Nauka gry na nim jest z pewnością o wiele prostsza niż na innych, bardziej skomplikowanych w budowie instrumentach, choć tu też dobrze jest mieć określone predyspozycje takie jak poczucie rytmu.