Znani wirtuozi gry na instrumentach perkusyjnych

Gene Krupa to urodzony 15 stycznia 1909 roku w Chicago amerykański muzyk jazzowy oraz lider i perkusista własnego big bandu, znany z energicznego stylu gry na instrumencie. Artysta zasłynął jako prekursor stylu swing. Na scenie zadebiutował w roku 1924, nagrywając utwór u boku Eddiego Condona i Reda McKenziego. Przez trzy lata tworzył u boku Benny’ego Goodmana. Zmarł 16 października 1973 roku w Nowym Jorku.

Art Blakey urodził się 11 października 1919 w Pittsburghu. Na scenie muzycznej zasłynął jako perkusista, kompozytor i lider Jazz Messengers. Był jednym z trzech prekursorów bebop’u – stylu gry na perkusji jazzowej, a także przedstawicielem hard bopu. Jego muzyka odcisnęła piętno na brzmieniu jazzu, ukierunkowując je na bluesowe i funkowe rytmy. Wierzył w młodych muzyków, których uważał za otwartych na nowe przedsięwzięcia oraz wprowadzających do Jazz Messengers

Louie Bellson to urodzony 6 lipca 1924 roku w Rock Falls perkusista jazzowy, lider zespołów, aranżer, nauczyciel i kompozytor. Jako pierwszy wprowadził do zestawu perkusyjnego drugi bęben taktowy, wpływając tym samym znacznie na jego brzmienie. U boku Genego Krupy i Buddy’ego Richa uważany jest za najpopularniejszego perkusistę wszechczasów. W latach kariery pojawił się w niemal każdym kraju na świecie. Wraz z żoną Pearl Bailey niejednokrotnie pojawiał się w Białym Domu. Zmarł 14 lutego 2009 roku, uznawany za niezapomnianego w historii instrumentu artystę.

Buddy Rich urodził się 30 września 1917 roku w żydowskiej rodzinie. Na scenie jazzowej zasłynął jako lider zespołów oraz jeden z najlepszych perkusistów, szanowanych za oryginalne techniki gry na instrumencie, a także szybkość i energię jaką wprowadzał do swoich utworów. Debiutował jako jedenastolatek z własnym zespołem muzycznym, który po latach stał się jednym z najpopularniejszych w Nowym Jorku. Jako dwudziestolatek grywał już w słynnych swingowych orkiestrach. Po latach dorobił się własnych grup i orkiestr. Pracował u boku wielu artystów, dla których był przewodnikiem muzycznym, mentorem i idolem. Zmarł 2 kwietnia 1987 roku.

Neil Peart urodził się 12 września 1952 roku w Hamilton. Zasłynął z występów z grupą Rush, w której realizował się jako perkusista rockowy oraz autor tekstów utworów. Jest laureatem wielu nagród, które otrzymał za poświęcenie dla muzyki, unikalny talent, a także techniczne umiejętności. Przygodę z muzyką rozpoczął w wieku czternastu lat – rodzice podarowali mu zestaw perkusyjny z okazji urodzin. Rozpoczął wówczas naukę gry na instrumencie pod okiem Dona Georga w Peninsula Conservatory of Music. Zadebiutował tego samego roku w Anglican Church Hall w Port Dalhouise. Artysta realizuje się także jako autor książek – wydał osobiste reportaże z motocyklowych wypraw przez Afrykę, Amerykę Północną oraz podręczniki gry na perkusji. W roku 2007 uplasował się na dwudziestym drugim miejscu listy pięćdziesięciu najlepszych perkusistów wg „Stylus Magazine”.

Joe Morello urodził się 17 lipca 1928 roku. Zasłynął jako perkusista jazzowy powiązany przez dwanaście lat swojej kariery z The Dave Brubeck Quartet. W latach działalności muzycznej artysta pojawił się na ponad stu dwudziestu krążkach. Wydał podręczniki poświęcone perkusji – w tym „Master Studies”, a także instruktażowe filmy. Był siedmiokrotnym laureatem nagrody dla najlepszego perkusisty magazynu „Playboy”. W roku 1988 znalazł się w „Hall of Fame” magazynu „Modern Drummer”, a pięć lat później w „Percussive Arts Society Hall of Fame”. Zmarł 12 marca 2011 roku w New Jersey.