Strojenie perkusji

Strojenie perkusji

Jak nastroić perkusje? To chyba odwieczne pytanie każdego początkującego. Wielu ludzi niewtajemniczonych w umiejętność grania na perkusji robi wielkie oczy na samą myśl, jak to jest możliwe, choć odpowiedź nie jest jednoznaczna, postaram się przybliżyć i wyjaśnić aspekt strojenia perkusji.

Możliwości jest wiele

Kotły w filharmonii posiadają mechanizm który pozwala na szybkie dostrojenie instrumentu do danego dźwięku diatonicznego jednak my nie gramy w filharmonii, a w dodatku nie gramy na kotłach. Bębny które nas interesują musimy stroić ręcznie za pomocą kluczyka perkusyjnego
cała sztuka polega na dopasowaniu brzmienia do naszych walorów słuchowych, jednakże należy pamiętać aby między wszystkimi bębnami, był ustalony interwał, czyli odległość między dźwiękami. Nie może być tak że pierwszy bęben będzie mocno naciągnięty, zaś drugi bardzo luźno.

Kilka zasad potrzebnych do dobrego strojenia

Pierwszą ważną rzeczą jest, sprawdzić czy nasze śruby są sprawne i nie będą się luzowały co chwila, warto również zaopatrzyć się w plastikowe podkładki które niwelują drgania, co w minimalnym stopniu zwalnia proces rozstrajania, a w dodatku śruba bezpośrednio z obręczą, niszczy jej chrom. Musimy nakręcić do lekkiego oporu, każdą ze śrub, tak aby każda była w tym samym stopniu wkręcona następnie lekko dociskamy środek naciągu i po kolei dokręcamy śruby, do momentu w którym uważamy iż dźwięk jest zadowalający. Postępujemy tak z każdym kolejnym bębnem.

Analogicznie, im mocniej naciągamy membranę, tym wyższy i bardziej skupiony dźwięk…
w przypadku gdy nasz zestaw nie umożliwia dokładnego strojenia, a nasze naciągi mają specyficzny przydźwięk, możemy zastosować tłumiki które zniwelują niepożądane alikwoty
czyli tak zwane o-ringi, bądź żelki. Co do naciągów rezonansowych, zasada jest taka sama, lecz stosunek do górnych naciągów jest taki, im lżej naciągnięty naciąg, tym większa głębia bębna.

Podsumowanie

Podany przeze mnie sposób, najbardziej popularny i najczęściej używany sprawia że możemy stroić nasz instrument według własnych upodobań. Istnieją również zaawansowane stroiki, które mierzą nacisk naciągu, który następnie możemy porównać z kolejnymi śrubami, albo sprawdzić w internecie parametry innych znanych perkusistów.