0

Zakładanie zespołu

Jak znaleźć członków i założyć zespół

W życiu każdego z nieopierzonych muzyków przychodzi moment w którym jego umiejętności muzyczne są już na takim poziomie, aby móc grać wraz z innymi, komponować i koncertować. Jednak to nie jest takie proste z kilku powodów, nie jesteśmy jeszcze zagłębieni w muzyczne zaplecze naszych okolic, nie wiemy czy zdołamy unieść ową odpowiedzialność jaką jest zespół.i nie wiemy praktycznie nic od czego zacząć.
W tym poradniku poświecę trochę czasu na przedstawienie problemów z którymi borykał się każdy muzyk.

Członkowie zespołu

zespół to ludzie, jak sama nazwa mówi. Potrzebujemy kogoś kto będzie chciał grać z nami, na podobnym poziomie posiadanych umiejętności. Na samym starcie masz fory gdyż to właśnie perkusiści są tymi rozchwytywanymi, więc musimy zdać sobie sprawę, że istniejący zespół może poszukiwać kogoś takiego jak my ponieważ na rynku jest niedosyt perkusistów.
Żyjemy w czasie internetu, więc pierwszym krokiem niech będzie wystawienie ogłoszenia w którym musimy stanowczo zawrzeć informacje, tak aby nikt nie uznał nas za amatora.
Podstawowe informacje to skąd jesteśmy, jak długo gramy, co chcemy osiągnąć, jakie jest nasze podejście do muzyki, czy posiadamy swój sprzęt oraz czy mamy jakiekolwiek doświadczenie z graniem.
Owe ogłoszenie możemy wystawić na popularnych portalach jak szukammuzyka.pl, gumtree, olx, czy też publiczne forum tematyczne na facebooku których jest sporo.
Bardziej tradycyjną metodą jest uczęszczanie na tzw. Jam session czyli muzyczne sesje w różnych klubach w których muzycy spotykają się aby wspólnie pograć, często improwizować i dobrze bawić się w doborowym towarzystwie. W większych miastach takie jam session powtarzają się cyklicznie, nawet kilka dni w tygodniu. Owe spotkania nie rzadko trwają do białego rana. Możemy się tam wiele nauczyć, występować w gronie świetnych muzyków bez żadnych przykrych konsekwencji.

Skoro mamy już potencjalnych kandydatów, warto spotkać się jeszcze bez instrumentów i pogadać, aby nawiązać jakąś nić przyjaźni, otóż mawia się że kluczem do dobrego grania jest przyjaźń.

Instrumenty

jeśli mamy już członków, to musimy zadbać o sprzęt, instrumenty i wszystkie urządzenia niezbędne do grania, nasza perkusja jest głośna… aby było słychać gitary muszą mieć odpowiednią moc co znaczy że dwudziestopięciowatowe wzmacniacze na których koledzy grają w domu nie wystarczą, nawet nie ma się co męczyć w ten sposób.
Możemy to rozwiązać w taki sposób że po prostu kupimy sprzęt, ale nie każdy ma na to fundusze, jeśli jesteśmy z większego miasta, na pewno znajdą się tam sale które można wynająć wraz ze sprzętem, możemy też spróbować w okolicznym domu kultury.

Podsumowanie

skoro już zaprzyjaźniliśmy się z ludźmi o wspólnych zainteresowaniach, mamy odpowiednie narzędzia w postaci instrumentów oraz miejsce w którym możemy grać, to wystarczy już tylko wybrać chwytliwą nazwę dla zespołu i podbijać Polskie sceny…