Porady dotyczące pierwszego koncertu
wiele koncertów, to marzenie każdeogo z muzyka, trasy koncertowe, życie rockmana
jednak od życia gwiazdy, w którym nasz zespół jest tak znany że gramy dla pełnych sal dzieli nas gruba linia. Bowiem, jak na początku, podczas gdy przed nami wielki debiut nie spalić się na starcie?
Postaram się wyjaśnić w dalszej części poradnika.
Materiał
Najwazniejszą sprawą oczywiście jest repertuar, potrzebujemy minimum 6 dobrych utwór które są doszlifowane. Warto mieć również kilka na zapas, w razie bissu czy też przedłużenia koncertu.
Jeśli mamy możliwość nagrać nasze małe demo to dobrze, będzie to nasz klucz do koncertów.
Należy jednak pamiętać aby nie było to nagranie z telefonu czy inne szumy, to czyni więcej szkód niż dobra. Musimy zachować trochę profesjonalizmu, tak aby ludzie wiedzieli z kim mają do czynienia.
Miejsce
Gdy mamy już materiał, który możemy zaprezentować przed szerszą publiką, musimy znaleźć odpowiednie miejsce, warto zacząć od swojego miasta, rozglądać się za klubami w których często organizowane sa koncerty. Niech to będą małe kluby, domy kultury, oraz miejskie imprezy. Na takich imprezach zawsze znajdzie się ktoś kto będzie chcial nas posłuchać.
Skoro mamy na oku kilka takich miejsc, należy tam pójść i zaproponować koncert, bądź support przed jakimś zespołem. Zostawić swój numer bądź mail i czekać na odzew.
Jeśli już uda nam się uzgodnić miejsce w którym będziemy mogli się zaprezentować. Warto porozmawiać o wynagrodzeniu. Błędnym myśleniem jest że na początku każdy zespół gra za darmo bądź przysłowiowe piwo. W ten sposób klub zarabia na naiwnych muzykach czerpiać z nich kolosalne zyski. A przecież to my gramy. Mało tego, w ten sposób profesjonalni muzycy chcący grać w danym klubie, zaoferowawszy swoją cene są wyśmiani w twarz pod pretekstem że inni grają za darmo- nie możemy przyzywczajać do tego ludzi. Muzyk to też zawód, nie tylko pasja. Wielu w ten sposób zarabia na chleb, nie możemy dopuścić aby ktoś zabrał im tą możliwość.
Ważnym aspektem jest rownież tzw. Rider techniczny, czyli lista tego co będziemy potrzebować, oczywiście nie należy przesadzać, nie wpisywać bzdur takich jak smażony kurczak na zapleczu ( bo i takie przeboje się zdarzają)
najwazniejsze to rysunek ustawienia instrumentów, mikrofony który będą potrzebne, ilość muzyków, odsłuchy które będą potrzebne.
Warto wpisać jakiej mocy są wzmacniacze, czy gitara basowa będzie podpięta liniowo czy z mikrofonu, ile bębnów liczy perkusja.
Celem takiego ridera jest uniknięcie problemów w dzień koncertu np. Że klub nie posiada tylu mikrofonów.
Przygotowanie instrumentu
na koncert powinniśmy sprawdzić stan całej perkusji, czy nic nie jest zniszczone, wymienić naciągi aby nie pękły w trakcie koncertu, kupić nowe pałki, najlepiej dwie pary.
Nastroić ją przed wyjazdem, oraz dostroić na scenie.
Podsumowanie
Pierwszy raz zawsze jest najgorszy, nie wiemy czego się spodziewać, ale nie możemy się przesadnie stresować. Należy rozsądnie podejść do sprawy, pytać innych muzyków a z czasem koncertowanie nie będzie sprawiało żadnych problemów. Rady wymienione przeze mnie w tym poradniku to podstawowe wytyczne które wzbudzają wątpliwości każdego z młodych muzyków.
Tak więc powodzenia i udanych koncertów.