0

Jak serwisować perkusję?

Na zestawy perkusyjny i instrumenty perkusyjne składają się dziesiątki różnorakich elementów. Postronny obserwator widzi zazwyczaj dany instrument jako jedna całość i rzadko kiedy zastanawia się, że np.: werbel składa się z poszczególnych drobniejszych elementów takich jak: korpus, membrany, obręcze, śruby czy sprężyny. Osoby grające doskonale o tym wiedzą, ale czy na pewno zawsze pamiętają o tym, by być przygotowanym na ewentualną awarię. Na pewno warto mieć namiary na dobrze zaopatrzony sklep, który będzie dysponował dobrej jakości akcesoriami. Dzięki temu nie musimy wymieniać całej stopy perkusyjnej jak nam pęknie w niej sprężyna, bo jest to jeden z elementów jak najbardziej wymienialny i dostępny. 

Co można wymienić w perkusji?  

Jeżeli chodzi o instrumenty perkusyjne, zestawy oraz niezbędne akcesoria warto szukać potrzebnych elementów w specjalistycznych sklepach muzycznych, które mają dobrze rozbudowany asortyment z grupy instrumentów perkusyjnych. Będziecie tam mogli nabyć elementy do perkusji takie jak filce do talerzy perkusyjnych, motylki do statywów, obręcze, membrany, czy chociażby wspomniane sprężyny do stopy, czy werbli. Jeśli szukacie uchwytu do bębna czy też innych systemów podwieszeń także z łatwością je tam znajdziecie. W takich specjalistycznych sklepach znajdziecie również bardzo szeroką gamę różnego rodzaju bijaków do bębna basowego. Dzięki temu można indywidualnie dostosować i dostosować swoją stopę do własnych potrzeb i oczekiwań. Przy wyborze bijaka warto brać pod uwagę wiele jego cech takich jak jego waga, wielkość, kształt czy twardość. To wszystko będzie miało kolosalny wpływ na nasze użytkowanie, a to bezpośrednio przełoży się na komfort gry i brzmienie naszego bębna centralnego. Są też dostępne specjalne łatki wzmacniające, które pomogą w zabezpieczeniu naciągu przed zbyt szybkim zużyciem. Możemy też zakupić różnego rodzaju tłumiki do perkusji. Mogą to być proste pierścienie tłumiące o określonej średnicy, które umieszczamy na membranie lub bardziej specjalistyczne tłumiki, które są przeznaczone do wytłumiania np.: werbla.

Do bębna centralnego są specjalne poduszki i inne tłumiki, które pozwalają na łatwą zmianę brzmienia twojego zestawu perkusyjnego. Do takich drobnych akcesoriów specjalistycznych należy zaliczyć też całe komplety filców pod talerze. Taki niewielki filc to wbrew pozorom bardzo ważny element, który przede wszystkim zabezpiecza nasze czynele przed zniszczeniem. W zestawach perkusyjnych i instrumentach perkusyjnych mamy też do wyboru specjalistyczne klucze, które wykorzystuje się podczas naciągu membrany na korpus i które służą do strojenia naszych bębnów. A jak mowa o strojeniu to nie może zabraknąć oczywiście specjalistycznych stroików perkusyjnych. Do sprzętu precyzyjnego zaliczamy między innymi maszynki do hi-hatu, czy werbla. Oczywiście wśród akcesoriów perkusyjnych nie może zabraknąć środków do czyszczenia i pielęgnacji naszego zestawu perkusyjnego. 

Podsumowanie 

Akcesoria perkusyjne to zarówno części zamienne do bębnów jak i wszelkiego rodzaju urządzenia i przyrządy typu np.: metronom, stroik, czy bardzo popularne pady do ćwiczenia. To też różnego rodzaju ramiona i przedłużki, dzięki którym będziemy mogli rozbudowywać nasz zestaw o kolejne elementy. To również taśmy, owijki jak również rękawiczki perkusyjne, które pomogą Ci zwiększyć komfort codziennej gry. W specjalistycznych sklepach muzycznych znajdziecie takie rękawiczki dla perkusistów w różnych rozmiarach. Są one z logo znanych i cenionych producentów sprzętu perkusyjnego. Pewnego rodzaju akcesoria perkusyjne doskonale też nadają się na prezent. Jeżeli więc wasz przyjaciel, kolega obchodzi akurat urodziny lub imieniny lub po prostu jest okazja, żeby dać mu upominek, to jak najbardziej wśród akcesoriów można coś odpowiedniego znaleźć.