Jak dbać o instrument

Jak dbać o instrument?

W tym poradniku przedstawię kilka sposobów utrzymywania w formie naszego instrumentu tak aby służył nam jak najdłużej bez żadnych niemiłych niespodzianek.

Co należy uwzględnić?

Musimy wziąć pod uwagę wiele elementów o które musimy dbać w naszym zestawie tak aby sprawnie działał i umożliwiał nam miłe użytkowanie oraz nie uległ zniszczeniu najważniejsze z nich to między innymi wszelkie stalowe gwinty, śruby, motylki,ściski. Stan chromu, stan lakieru, stan krawędzi bębnów, stan naciągów. Prócz aspektów mechanicznych musimy tez brać pod uwagę możliwość zawilgocenia naszych bębnów, czy też korodowanie statywów.

Stalowe elementy

Zaczniemy od elementów stalowych, czyli statywów, śrub i motylków które potrafią przysporzyć nam wiele nerwów bywa niestety tak że nie możemy odkręcić śrubki, musimy robić to na siłę, co powoduje uszkodzenie tych elementów. Najpewniej jest raz na jakiś czas każdy statyw z osobna rozłożyć, wyczyścić, miejsce łączeń oraz śrub nasmarować po czym upewnić się czy nie mają oznak korozji. Nie należy używać wody, możemy jednak zastosować mleczko czyszczące wykorzystywane w kuchni czy łazience. Zabieg ten uwydatni i polepszy błyszczący chrom i zapewni zdrową prace naszych statywów które będą wyglądały niemalże jak nowe a w dodatku dłużej nam posłużą.

Drewniane elementy

Musimy zadbać również o stan drewnianych elementów, musimy sprawdzić czy nie są zawilgocone czy pęknięte. Ważnym elementem są krawędzie korpusów stykających się z naciągami warto sprawdzić czy są ładne i czyste, w razie gdyby nie były warto poprosić o pomoc specjalistów, tudzież spróbowaniu na własną odpowiedzialność poprawić stan krawędzi.

Następnie musimy zainteresować się zewnętrzną stroną korpusów, w przypadku lakieru wystarczy go wyczyścić, może delikatnie wypolerować, jednak przy okleinie musimy uważnie sprawdzić czy owa się gdzieś nie odkleja, ponieważ dalsze odklejanie może spowodować wibracje które zaczniemy słyszeć, albo co gorsza odkryjemy je na naszym nagraniu w studio.

Naciągi

Naciągi mają swój naturalny okres w którym brzmią najlepiej później się zużywają, po upływie tego czasu warto rozważyć zakup nowych, naciągi muszą być zdrowe, aby nie pękły nam podczas grania, co byłoby niezbyt oczekiwanym zwrotem akcji. Również warto eksperymentować z nowymi, gdyż jest wiele modeli naciągów, a każdy z nich daje nam inny efekt brzmienia.

Czynele

Musimy zadbać też o nasze talerze, sprawdzić czy nie zaczynają pękać, zawsze należy pamiętać aby statywy miały plastikowe grzybki i filce, motylki zaś nie powinny mocno ściskać talerza
co do ich czyszczenia, poglądy są różne, jedni twierdzą że nie powinno się ich czyścić, bo zatraca się ich naturalny charakter, drudzy zaś że warto dbać i cieszyć się czystymi błyszczącymi talerzami, do tego celu możemy zakupić firmowe detergenty czyszczące.

Gdy już nasz zestaw lśni, jest sprawny i nie mamy wątpliwości co do jego stanu warto rozważyć zapakowanie go do materiałowych pokrowców, co chroni sprzęt przed zakurzeniem, czy też wilgocią. Jeśli jednak wolimy aby nasz zestaw stał rozstawiony, warto przykryć go jakimś prześcieradłem, w celu właśnie zabezpieczenia chociażby przed kurzem.