0

DOMOWE NAGRYWANIE PERKUSJI

Muzycy specjalizujący się w grze na jednym instrumencie zawsze stawiają swój instrument na piedestale. Gitarzysta doceni inne instrumenty, ale to gitara będzie dla niego najważniejsza, to samo w przypadku skrzypka czy pianisty. Jest jednak taki instrument, który jest uważany za najważniejszy przez ogół. Mowa tu o perkusji, bo niezależnie od tego czy idziemy na koncert rockowy w którym dominują gitary, czy też słuchamy jazzu opartego na instrumentach dętych, to w każdym gatunku muzycznym perkusja stanowi serce zespołu. To ona wyznacza rytm i reszta zespołu musi dostosować się do rytmu jaki podyktuje perkusista.

Waga zestawu perkusyjnego leży nie tylko na scenie, bowiem tam można improwizować, ale także w studiu nagrań. W jaki sposób nagrać perkusję? Dziś możemy we własnym domu stworzyć amatorskie studio nagrań, przy czym słowo „amatorskie” wcale nie musi oznaczać słabej jakości. W sklepach muzycznych możemy kupić różnego rodzaju sprzęt do nagrywania, przy czym w temacie nagrywania perkusji akustycznej należy użyć mikrofonów. Jeśli chcemy nagrać ją tak po prostu, możemy użyć jednego mikrofonu, przy czym efekt jaki uzyskamy na nagraniu będzie zależał między innymi od tego w jakim miejscu ustawimy mikrofon. Chcąc osiągnąć bardziej równomiernie brzmienie, możemy zawiesić go bezpośrednio nad zestawem perkusyjnym.

Ustawiając mikrofon przed perkusją, bardziej słyszalne będą talerze. Istnieją specjalne zestawy złożone z kilku mikrofonów, które łączy się ze sobą i przystawia do strategicznych miejsc perkusji akustycznej, dzięki czemu uzyskamy najlepszy i najbardziej naturalny efekt. Najwygodniej nagrywa się bez wątpienia perkusję elektroniczną, bowiem wystarczy podłączyć ją bezpośrednio do komputera i od razu możemy rozpocząć nagrywanie. To od nas samych zależy czy stawiamy wygodę nad jakość dźwięku czy odwrotnie.