0

Czy wiedziałeś, że… Kilka sztuczek przydatnych perkusistom

kilka sztuczek perkusyjnych dotyczących instrumentu

Istnieje wiele patentów, które sprawiają iż nasz instrument staje się niepowtarzalny są one wymyślane przez muzyków-artystów którzy korzystają przy tym z praw fizyki wiele z tych sposobów, zaczynają produkować producenci znanych marek i upowszechniając je.
Istnieją również metody na zastąpienie kilku produktów za które w sklepie zapłacilibyśmy sporo pieniędzy.

Patenty zastępujące firmowe produkty

Przedstawiam kilka sposobów na zastąpienie owych produktów, pierwszym i na pewno najbardziej znanym sposobem na zastąpienie żelków do tłumienia jest przyklejenie chusteczki, gąbki bądź innego materiału który pochłania dźwięk do membrany bębna, sposób może nie wygląda zbytnio estetycznie, ale nieraz widziałem owe zastosowanie na koncertach. Kolejnym sposobem tym razem na stope, jest włożenie do niego koca, tak aby dotykał obu membran, leżąc na spodzie- skutkuje to lekkim wytłumieniem, efekt dudnienia znika i otrzymujemy krótką szybką stopę. Jeśli nasza stopa jest nastrojona, ale niestety odbija nam pijak co uprzykrza nam życie, warto zastanowić się nad wycięciem otworu w naciągu rezonansowym, przez co powietrze z centrali szybciej uchodzi i ciśnienie nie odbija nam bijaka.

Więcej!

Zostawmy naciągi, przejdźmy do trochę bardziej nowatorskich sposobów.
Pierwszym o którym słyszałem jest wrzucenie do werbla kilka piłek ping-pongowych, co skutkuje efektem tremola, gdyż piłki w środku bębna podskakują uderzając i naciągi, na pewno jest to ciekawy sposób aby urozmaicić nasz zestaw.
Kolejnym podobnym sposobem jest przyklejenie monet kilku groszowych do spodu talerza, najczęściej ride, wydaje on nieco gogowaty wydźwięk- bardzo orientalny efekt.
Na pewno przydatnym dyngsem będzie umieszczenie kulkowego łańcuszka do talerza, tak aby jeden koniec leżał swobodnie, drugi zaś był przykręcony motylkiem- patent ten jest często używany przez wielu jazzmanów.
Ciekawym elementem, albo bardzo rzadko spotykanym jest granie smyczkiem na talerzach, bądź sztabkach wibrafonu

Sposób czyszczenia

Jeśli kupiłeś niedawno stare talerze, wyglądają trochę niedbale, na pewno chciałbyś to zmienić.
W naturze krąży wiele sposobów na pozbycie się nalotu z mosiężnych talerzy, wiele z tych sposobów jest naprawdę śmieszne, jednakże jakże efektowne.
Ketchup- talerze skąpane ketchupem, zostawione na noc, lśnią niczym nowe!
Nie wiadomo co jest tego przyczyną, może warto poczytać o tym w internecie.
Równie nieprawdopodobnym jest kąpiel w coli, jednakże jej właściwości raczej każdy zna, działają równie dobrze na zardzewiałe elementy.
Pewnie zauważyłeś kiedyś talerze, niemalże zardzewiałe, pokryte zielonkawym polotem, nazywamy to patyną czyli węglan wodorotlenek miedzi, taki sam jak na dachu kościołów które są wykonane z miedzi, chroni ona przed dalszą korozją, naszym talerzom nadaje ona brudny, surowy dźwięk, jednak aby uzyskać patynę, nie trzeba wcale zostawiać czyneli na pastwę losu gdzieś na dworze.
Wystarczy rozsypać na talerz sól, zmoczyć ją wodą i zawinąć czymś, np folią. Po wielu godzinach nasz instrument zacznie wyglądać jakby miał 30 lat !

Podsumowanie

Więc jeśli nie masz zbyt dużo pieniędzy, albo po prostu lubisz eksperymentować, na pewno któryś ze sposobów przypadnie ci do gustu.. albo po prostu zaspokoisz swoją ciekawość widząc takie ,,wynalazki” takich sposobów jest naprawdę wiele, można się na nie natknąć na wspomnianych koncertach, na forach internetowych poświęconym instrumentom. Więcej na https://muzyczny.pl/50g_Instrumenty-perkusyjne.html