0

Al Foster – Perkusiści Yamaha

Yamaha https://pl.yamaha.com/index.html, to marka bliska sercu każdego perkusisty. W związku z tym, że firma niedawno obchodziła pięćdziesięciolecie swojej obecności w świecie perkusji, warto przypomnieć sylwetki jej endorserów https://www.beatit.tv/russ-miller-umowy-endorserskie-cz-4/, którzy zapisali się w historii muzyki.

Pierwszą taką osobistością jest Al Foster- uznawany za jednego z najwybitniejszych bębniarzy i pionierów współczesnego jazzu.

Aloysius Tyrone Foster urodził się w 1943 roku w Richmond w Virginii. Jednak wychowywał się w Harlemie w Nowym Yorku, gdzie przeniosła się jego rodzina, gdy był dzieckiem. Tam właśnie mógł obcować z grą doskonałych perkusistów, takich jak: Art Taylor, Buddy Rich https://www.beatit.tv/doskonale-zachowany-zestaw-buddy-richa/, Philly Joe Jones. Dzięki temu Al zainteresował się tym instrumentem. Udało mu się wyprosić od ojca kupno zestawu perkusyjnego i rozpoczął ćwiczenia.

Pierwszym poważnym wydarzeniem w karierze Fostera było nagranie w 1964 r. albumu „The Thing To Do” z grupą Blue Mitchella dla Blue Note Records. W kolejnych latach Al stał się znaczącą postacią nowojorskiej sceny jazzowej.

Kolejny wielki przełom w karierze muzyka nastąpił w 1972 r., kiedy Miles Davis https://pl.wikipedia.org/wiki/Miles_Davis usłyszał jego grę i zachwycił się nią tak bardzo, że zaprosił Ala do współpracy. Dzięki temu powstało dwanaście albumów, zarówno studyjnych, jak i koncertowych.

Al Foster ma również na swoim koncie współpracę m.in. z takimi artystami jak: Herbie Hancock, Sonny Rollins, Joe Henderson, McCoy Tyner, Stan Getz, Randy Brecker, Mike Stern, czy Bobby McFerrin http://bobbymcferrin.com/.

Wielką miłością Ala, oprócz perkusji, był również fortepian. Jego kompozycje zostały wykorzystane w repertuarach wielu cenionych instrumentalistów, takich jak: pianista Hank Jones, Eric Reed, saksofonista Chris Potter, trębacz Eddie Henderso, saksofonista Eli DeGibri.

W 1978 r. Foster nagrał pierwszą solową płytę „Mixed Roots”. W 1995 r. nasz bohater założył własny zespół Al Foster Quartet i objechał z występami cały świat.

Al Foster, jako: leader, stały perkusista, kompozytor, muzyk sesyjny, czy gość specjalny, nagrał blisko sto płyt.

Al przez firmę Yamaha był tak cenionym endorserem, że na rynku dostępne były bębny z jego sygnaturą– Yamaha Hip Gig Senior Al Foster Signature.

Tekst źródłowy: https://www.beatit.tv/wielcy-yamahowcy-al-foster/