Podstawowe ćwiczenia dla perkusisty

Ćwiczenia perkusisty

Codzienne ćwiczenia to klucz do utrzymania formy oraz dalszego rozwijania się w danej dziedzinie. Należy pamiętać że granie naszych ulubionych rytmów to nie ćwiczenie.
Ćwicząc, robimy rzeczy które nam nie wychodzą, robimy to dokładnie i powoli, z czasem zwiększając prędkość.

Dokładność to ważny czynnik, każda nutka musi brzmieć ładnie, każdy nowy rytm musimy grać powoli, uderzenie po uderzeniu wraz z metronomem, warto grać przed lustrem, wtedy widzimy ruchy naszych rąk, czy nie popełniamy błędów w postaci złej techniki odbijania. Z czasem warto eksperymentować, zmieniać kombinacje rąk, czy sekwencji jak np. Granie od środka zapisu nutowego, warto również z czasem zwiększać tempo

Precyzja i feeling, nie ma nic gorszego od sztywnego perkusisty, co nam po tym jeśli gramy równo jeśli brzmimy jak automat. Należy zwracać uwagę na akcenty, na dynamikę uderzeń i technikę uderzenia.

Musimy uderzać o membranę bębna w tym samym miejscu, ponieważ każde miejsce brzmi inaczej, a nie chcemy aby nasza triola brzmiała jak kulawy tupot. Należy grać luźno, zwracać uwagę na pozycje pałki podczas uderzania np na otwartym hi hacie.

Pamiętaj aby mieć swój styl grania, a z czasem staniesz się rozpoznawalny i więcej ludzi będzie chciało z tobą współpracować.

Materiał ćwiczeniowy – dobrym materiałem będą wszelkie wprawki werblowe, proste rytmy który będziemy mogli szlifować, na werblu czy też później na zestawie.

Warto rozwijać je, zaczynać pierw od lewej później od prawej ręki, jeśli o zestaw chodzi to dobrym ćwiczeniem jest granie niezależnie kończyn, tzw wyłączanie np prawej ręki, później nogi itp.

Słuchaj dużo różnej muzyki, która poszerzy twoje horyzonty myślowe w kierunku grania, zaczniesz poznawać w ten sposób nowe style, nie warto się zamykać na jeden gatunek. Muzyka da nam nowe możliwości i będzie kształciła nasz gust.

Nic nie zastąpi nam grania wraz z innymi muzykami, uczymy się wtedy feeling, groove, dokładności oraz współpracy co też jest bardzo ważne. Możemy też nagrywać swoje ćwiczenia, w ten sposób zobaczymy wyraźniej swoje błędy. Warto znaleźć nauczyciela który poprowadzi nas sukcesywnie do celu. Oduczy nas złych nawyków i zawsze doradzi.

Podsumowanie

Ćwiczenie to indywidualna sprawa, należy zwracać uwagę na to co nam nie wychodzi, korzystać z podręczników, kształcić swoją wiedzę teoretyczną, używać metronomu.
To pomoże nam utrzymać formę która jest niezbędna do robienia coraz większych kroków
należy poświęcać co najmniej godzinę dziennie sumiennego ćwiczenia.
Rady o których wspomniałem w poradniku mają tylko nakierować młodego muzyka na sposób w którym najkorzystniej będzie rozwijał swoje umiejętności.
Powodzenia